Logopedie v MŠ

LOGOPEDIE V MŠ

Naším cílem je maximální rozvoj komunikačních dovedností s přihlédnutím k individuálním schopnostem dětí.

MŠ nám. Republiky nabízí logopedickou péči formou logopedické prevence. V MŠ máme vlastní logopedku, je to paní ředitelka Mgr. Lenka Nováčková, která s dětmi pracuje, jak individuálně, tak skupinově. Máme i dvě logopedické asistentky, které s dětmi provádí dechová a artikulační cvičení ve skupinkách.

Na odloučeném pracovišti MŠ Rudoleckého máme 3 logopedické asistentky, které pracují podle rad logopedky z SPC pro vady řeči ve Znojmě. Zaměřují se na společné procvičování mluvidel – dechová a artikulační cvičení. O radu, jak s dětmi dále pracovat mohou požádat logopedku MŠ – p. ředitelku.

Řeč je základním nástrojem zdravé komunikace

a slouží i k rozvoji dětského myšlení.

Individuální intervence na MŠ nám. Republiky provádí logopedka.

Její práce je zaměřena na:

• Logopedickou diagnostiku

• Logopedická intervence (diagnostika, terapie, prevence)

• Zpracování zpráv z logopedických depistáží

• Poradenská činnost pro rodiče

• Po domluvě s rodiči ukázka práce s jejich dítětem

Děti mají zavedené logopedické sešity, podle kterých doma pracují s rodiči. Se Děti si zde mohou obrázky vybarvovat. Rodiče mohou psát postřehy či dotazy logopedce. Sešity je nutné nosit do MŠ a zase si je odnášet domů k procvičování mluvidel.

Rodiče mají možnost, kdykoliv se přijít podívat na naši společnou práci.

Spolupráce mezi rodinou a MŠ při logopedii je velice důležitá. Bez vzájemné spolupráce je logopedická intervence velice obtížná.

Skupinová intervence probíhá ne třídách buď s logopedickým asistentem nebo s logopedkou. Vše probíhá zábavnou, hravou formou, tak aby si děti neuvědomovaly, že se něco učí a dokázaly ve skupině překonat své řečové obtíže.

Řeč je totiž důležitá pro harmonický rozvoj celé dětské osobnosti.

Individuální intervence probíhá 1x týdně:

Sudý týden

Pondělí 7:30-9:30 hod. Sluníčka

Úterý 7:30- 9:30 hod. Žabičky

Středa 7:15-9:30 hod. Berušky Rudolecká

Čtvrtek 7:15-9:30 hod. Motýlci

Pátek 7:15-9:30 hod. Koťátka Rudolecká

Lichý týden

Pondělí 7:30-9:45 hod. Sluníčka

Středa 8:00-9:30 hod. Žabičky

Čtvrtek 7:30-9:30 hod Motýlci

Správnou výslovnost ovlivňuje mnoho faktorů:

Vytváření jednotlivých hláse, zejména těch artikulačně náročnějších trvá určitou dobu.

Proto nepřesná nebo odchylná výslovnost je jev pouze přechodný – vývojový. Tento jev se v průběhu dalšího vývoje, rozvojem motoriky mluvidel a sluchové diferenciace, ve většině případů upraví. Mateřská škola je ideální prostředí pro rozvíjení dětskéřeči. Paní u

itelky mají široké možnosti věnovat se cíleně a opakovaně rozvoji smyslového vnímání a obratnosti mluvidel, rozvoji fonematického sluchu, rozvíjení slovní zásoby a vyjadřovacích schopností, což mohou provádět během celého dne formou hry.

K logopedické prevenci patří i rozvoj jemné a hrubé motoriky, pracovní, hudební a výtvarné

innosti. Smyslem logopedické prevence je předcházení vadám v jejich celé šíři.

Velmi důležitý pro děti je mluvní vzor itelky a rodičů.

Zpracovala:

Mgr. Lenka Nováčková-logoped