Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality MŠ nám. Republiky

Příspěvky

JAK MLUVIT S DĚTMI O KORONAVIRU?

JAK MLUVIT S DĚTMI O KORONAVIRU?koronavir-pro-ng_ng-detail-gallery.jpg

Buďte klidní a věcní, pomůžete tak dětem zmírnit úzkost.

Školy se zavírají a všechny větší akce se ruší… Děti mají ohledně koronaviru a onemocnění COVID-19 pravděpodobně řadu otázek a celá situace v nich vyvolává obavy. Mluvit o tom všem může být opravdu velice obtížné, zvlášť když se vám hlavou zřejmě honí stejně tolik otázek a když vás sužují podobné obavy.

„Děti potřebují pocit bezpečí a neměl by je trápit strach,“ říká Katie Ryderová, rodinná lékařka z integrovaného zdravotnického konsorcia Kaiser Permanente působícího v amerických státech Středoatlantské oblasti. „A my dospělí, kteří jsme pro ně životní oporou a zdrojem důvěry, jim v tom musíme pomoci. V tom je náš největší úkol.“

Především zachovejte klid

Ano, víme: toto se snadno řekne, ale hůře se udělá. Děti však silně vnímají, jak se cítíte. Pokud budete dávat najevo paniku nebo úzkost, projeví se i u nich. Místo toho dopřejte sluchu jejich obavám a ujistěte je, že chápete, proč by mohly být nervózní. Řekněte jim také, že trochu nervozity je v tomto případě na místě. „Je ovšem důležité, abyste je ubezpečili, že není třeba propadat panice,“ říká doktorka Ryderová.

Potom v klidu povídejte o tom, co se děje, a ujistěte je, že lidé pracují opravdu tvrdě na zlepšení situace. „Je třeba, aby děti věděly, že se ti velcí ve společném úsilí snaží zaručit bezpečnost pro ty malé,“ říká Rebecca Goertzelová, ředitelka základní školy Chautauqua na Vashonově ostrově ve státě Washington.

Buďte otevření

Velmi malé děti se možná ani nebudou na nic ptát a v tom případě o problému nemusíte diskutovat. Větší děti však budou požadovat odpovědi na své otázky a dospělí by se takovým rozhovorům na aktuální téma neměli vyhýbat. „Mluvte otevřeně,“ říká Rebecca Goertzelová, „ale nestrašte je a nepanikařte.“ Pomoci tady může, pokud dětem omezíte přístup k televiznímu zpravodajství nebo na sociální sítě, zvláště v době, kdy počet nakažených setrvale poroste. Příliš mnoho informací může v dětech kvůli jejich bujné fantazii probouzet strašidelné představy podobné hororové apokalypse.

Pomozte jim mít pocit, že mají věci pod kontrolou

Jedním z nejlepších způsobů, jak děti uklidnit, je probudit v nich pocit, že jsou schopny ochránit nejen samy sebe – ale také jiné lidi. Řekněte jim, že k bezpečí dalších lidí přispějí tím, že se budou řídit pravidly nezbytnými pro zachování zdraví, a nestanou se tak šiřiteli nemoci. „A to je jejich práce: dělat to, co už znají jako svou povinnost, a tak se starat o zdraví svoje i dalších lidí,“ říká doktorka Ryderová.

Až jim budete připomínat, jak se mají chovat, aby neonemocněly – mýt si ruce, kýchat či kašlat do ohbí lokte, nedotýkat se obličeje –, vysvětlujte jim zároveň, že toto zodpovědné chování chrání také jiné lidi. „A dělejte to zábavnou formou,“ radí Rebecca Goertzelová. „Namísto tradičního pozdravu plácnutím zdviženými dlaněmi si s nimi třeba můžete vyzkoušet lehký šťouchanec lokty.“

Nezamlčujte možnost jejich onemocnění

Dobrou zprávou je, že koronavirus podle všeho napadne jen málo dětí, a i když děti přece jen onemocní, bude u nich mít nemoc zřejmě jen mírné příznaky. Vysvětlete jim, že nějakou podobnou nemocí, jako je obyčejné nachlazení nebo chřipka, si prošly už předtím a že se zase uzdravily. Pokud by se tedy koronavirem nakazily, mělo by to pravděpodobně podobný průběh.

I tak budou míst děti asi strach také o další členy rodiny. Je třeba jim vysvětlit, že většina lidí se z této nemoci vyléčila a že lékaři a vědci usilovně pracují na tom, aby ochránili všechny lidi. A jak je to s babičkou a dědou? „Naše rada zní, že pokud mají rodiče nebo děti příznaky nachlazení, neměli by na návštěvy k prarodičům vůbec chodit,“ vysvětluje doktorka Ryderová. Uklidněte děti tím, že budete babičce a dědovi často volat, třeba i s videem, ukažte jim tak, že je všechno v pořádku.

Dodržujte běžnou rutinu

Ať už se řídíte doporučením omezit sociální kontakty, nebo je škola vašeho dítěte dočasně zavřená, je důležité dbát na to, aby děti měly pocit, že se jejich život příliš neodchyluje
z vyjetých kolejí. Zaveďte si doma každodenní rutinu a věnujte se (v souladu s doporučením svého lékaře) i nadále normálním aktivitám, jako je cvičení na klavír, čtení před spaním, společné vaření nebo dokonce hry na dvorku. „Děti, které nemají žádné příznaky nemoci, si ve většině případů stále ještě mohou hrát s kamarády,“ tvrdí doktorka Ryderová. „Jen jim prostě připomeňte nutnost udržovat od druhých určitou vzdálenost. Ta by je navzájem ochránila, i pokud by jejich kamarádi, nebo ony samy, kýchli nebo zakašlali.“

Zauvažujte nad tím, jaké nové domácí aktivity byste mohli každý den ve stejnou hodinu zařadit do programu, naplánujte si například video chatování s babičkou a dědou, cvičení (říkejte tomu třeba taneční párty!) nebo ruční práce či tvoření. Být zavřený doma a bez kamarádů pro děti opravdu nebude zrovna zábava. „Ale tím, že děti se svými rodinami zůstávají doma, pomáhají všem,“ zdůrazňuje Rebecca Goertzelová. „Prostě se podílejí na řešení celé situace.“

 
20. 3. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

interaktivní hry

Milí rodiče, 

tým Barevné kamínky & SchoolBoard až do odvolání zpřístupňuje pro školní i domácí výuku všechny dostupné on-line výukové interaktivní programy Barevné kamínky - iŠkolička určené pro mateřské školy a první ročník základních škol. Jedná se o programy Leden, Březen, Duben, Prosinec, Les a Moje tělo. Rovněž všem rodičům nabízí vzdálenou technickou pomoc s nastavením jejich PC, notebooku, tabletu apod. K dispozici máme i lektory, kteří vysvětlují metodiku. 
Stačí zavolat na METODICKÝ KABINET DIGITÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, 

tel. číslo +420 583 035 135

Obratem se k Vám vzdáleně připojí technik a vše potřebné Vám nainstaluje. Po domluvě můžeme také nastavit přístupy k 56 interaktivním učebnicím pro I. a II. stupeň základní školy od vydavatelství Taktik a k aplikaci Včelka, jež slouží k procvičování čtenářské gramotnosti u dětí na I. stupni ZŠ.

Vše je samozřejmě nyní zdarma.

 

Můžete těchto stránek využít a hravě s dětmi pracovat.

Nové informace či podklady pro práci budeme stále přidávat.

 
19. 3. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

DOMÁCÍ HRÁTKY

Vážení rodiče,

Naše Mateřská škola je stále s Vámi a ráda by Vám zůstala oporou i v těchto nepříznivých dnech, kdy se strachujeme o zdraví své i svých blízkých.

Víme, že děti tuto atmosféru a strach rodičů podvědomě nasávají jako houby a vypořádávají se s tím po svém. Vám se může zdát, že „zlobí“, ale je to jen jejich vnitřní nepohoda, která pramení z vnímání svého okolí.

Proto jsme se rozhodli, že Vám do aktualit budeme dodávat dávky inspirace, námětů a nápadů.

Na tomto místě („Domácí hrátky“) budou především odkazy na zajímavé dětské stránky a pod záložkami tříd najdete konkrétní pracovní listy k vytištění, básničky, písničky a náměty na tvoření.

Doporučujeme, abyste dětem čas strávený před TV nebo PC měřili dle dohodnutých pravidel. Například nastavte čas na budíku a až zazvoní, děti budou vědět, že začíná jiná zábava. Hrajte společně společenské hry, čtěte si, skládejte s nimi puzzle, stavte z kostek nebo jiných konstruktivních stavebnic. Najděte si prostor na rozehrání námětových her – děti Vám mohou pomoci v kuchyni, v dílně, na zahradě… a rázem máte hru „Na kuchaře“; „Na maminku“; „Na zahradníka“; „Na montéra“…

Výkresy, které doma děti namalují můžete schovat, posléze přinést do školky a my z nich vytvoříme výstavku, kterou si pak společně budeme prohlížet:)

To vše je velmi přínosné pro jejich přirozený vývoj a rozvoj všech potřebných kompetencí.

Věřte, že tato doba má i svou pozitivní stránku a tou je čas strávený se svými dětmi!!! V následujících letech se Vám toto vše zúročí, protože v období puberty budete mít na čem stavět!

Držte se!

Mgr. Lenka Nováčková, ředitelka MŠ

 

Zajímavé a inspirativní odkazy pro Vás a Vaše děti: 

 

https://decko.ceskatelevize.cz/koronavirus

http://www.predskolaci.cz/

https://carujeme.cz/domaci-modelina-za-par-korun-vydrzi-6-mesicu-a-da-se-snist/

http://www.napadyproanicku.cz/

https://www.tvorivedeti.cz/

https://www.promaminky.cz/kreativni-dilna/tvorime-s-detmi-3

http://www.sikovny-cvrcek.cz/tvoreni-pro-deti%20https:/tvorive.estranky.cz/clanky/tvoreni-s-dětmi

 

 
18. 3. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

INFORMACE K UZAVŘENÍ MŠ

 

INFORMACE K UZAVŘENÍ MŠ

OD PONDĚLÍ 16.3.2020 SE UZAVÍRAJÍ VŠECHNY MATEŘSKÉ ŠKOLY ZŘIZOVANÉ MĚSTEM ZNOJMEM A TO DO ODVOLÁNÍ, COŽ PLATÍ I PRO NAŠI MŠ. 

Z TĚCHTO DŮVODŮ SE RUŠÍ I VEŠKERÉ PLÁNOVANÉ AKCE ( např. Jarní vycházka - vítání jara, apod.)

O VŠEM BUDETE INFORMOVANÍ ZDE NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH, KDE BUDOU K DISPOZICI VEŠKERÉ INFORMACE OHLEDNĚ SITUACE. 

MOMENTÁLNĚ SI MŮŽETE STÁHNOUT TISKOPIS S ŽÁDOSTÍ O OŠETŘOVNÉM, NEBO SI JEJ VYZVEDNOUT U PANÍ ŘEDITELKY V MŠ OD PONDĚLÍ 16.3. 2020 DO STŘEDY 18.3. 2020 A TO OD 8.00 - 10.00 HOD.

 

Koronavirus.odt

 

20200312_Koronavirus.pdf

 

 
12. 3. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

Leták prevence COVID

Leták prevence COVID

Letak_COVID_2019.pdf

 
 
11. 3. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

koronavirus2

Zasedala bezpečnostní rada města. Kvůli koronaviru

 

Dnes odpoledne zasedala Bezpečnostní rada města Znojma. Důvodem bylo zhodnocení situace v souvislosti s koronavirem a zavedení případných opatření či doporučení. Hovořilo se také o zápasech hokejového klubu HC Orli Znojmo, který v play-off mezinárodní EBEL ligy hrají proti italskému Bolzanu. Prevence dostala zelenou.

 

„Chtěl bych občany uklidnit, protože dle zpráv z Jihomoravského kraje nebyl v našem regionu potvrzen žádný případ nakažení koronavirem. Přesto bych chtěl apelovat na všechny, kteří se vrátili z rizikových oblastí, aby zvážili svůj pohyb v místech, kde se vyskytuje větší počet lidí a omezili návštěvy příbuzných v nemocnici, návštěvy u seniorů, na školách nebo větších společenských a sportovních akcích,“ apeluje starosta Jan Grois. Podobné doporučení plyne z dnešního jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje.

 

Po poradě s lékaři bude od 5. března platit zákaz návštěv v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem a také zákaz návštěv v odlehčovacích službách, které provozuje Centrum sociálních služeb Znojmo. „Senioři jsou nejvíce náchylní k chřipkových onemocněním, a tak je chceme co nejvíce ochránit,“ vysvětluje starosta. Pro všechny ambulantní a terénní služby platí doporučení, aby pokud rodinní příslušníci seniorů, kteří těchto služeb využívají, byli v rizikových oblastech, tak aby senioři do těchto služeb dočasně nechodili.

 

Řešila se také hokej a zápasy play-off EBEL ligy mezi Znojmem a Bolzanem. „Už v pondělí jsme po dohodě se starostou vydali Italům pokyny, aby do Znojma italští fanoušci nejezdili, byť Bolzano není přímo v rizikové oblasti. Zrušili jsme také online prodej vstupenek na domácí zápasy a plánujeme zavést větší hygienická opatření a osvětu, protože prevence je nedůležitější,“ dodává manažer Orlů Petr Veselý s tím, že všichni hráči obou týmů jsou naprosto zdraví.

 

„Je pravdou, že Bolzano není přímo v rizikové oblasti, nicméně přesto bych znojemským fanouškům nedoporučil cestovat na zápasy do Itálie a spíše je poprosil, aby fandili jen na stadionu ve Znojmě. Z preventivních důvodů,“ dodává starosta Grois.

 

Prevence je proti chřipkovým a virovým onemocněním opravdu nejdůležitější. Proto neustále platí základní pravidlo dodržování hygienických návyků a odpovědného chování vůči sobě i svému okolí. V případě, že se někdo vrátí z rizikových oblastí, měl by sledovat svůj zdravotní stav a v případě chřipkových příznaků by měl telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře s ním se domluvit na dalším postupu.

 

KHS JMK zřídila speciální informační linku určenou pro ty osoby, které se vrátily z rizikových oblastí a pozorují na sobě příznaky onemocnění – telefonní linka 773 768 994. Krajská hygienická stanice apeluje na občany, aby se nejdříve seznámili s informacemi, které s touto problematikou souvisí, aby nedocházelo ke zbytečnému přetížení této linky na úkor závažnějších případů. Další informace: http://www.khsbrno.cz/index.php.

 
5. 3. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

INFORMACE PRO ŠKOLY KE KORONAVIRU

 

INFORMACE PRO ŠKOLY KE KORONAVIRU

 

Praha, 1. března 2020 - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy sleduje aktuální situaci a je ve spojení s Ministerstvem zdravotnictví a příslušnými krajskými hygienickými stanicemi, kterým je připraveno poskytnout veškerou součinnost. Apelujeme zejména na rodiče, kteří se se svými dětmi vrátili z dovolené v některé z rizikových oblastí, aby v případě jakéhokoliv podezření kontaktovali telefonicky svého lékaře či lékařskou pohotovostní službu. Rovněž doporučujeme sledovat stránky Ministerstva zdravotnictví a Státního zdravotního ústavu a řídit se jejich pokyny, zvláště v oblasti prevence před nákazou.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy komunikuje s Ministerstvem zdravotnictví, v jehož kompetenci je stanovit ochranná opatření před zavlečením vysoce infekčních onemocnění a mimořádná opatření při epidemii nebo nebezpečí jejího vzniku podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Obdobné kompetence náleží na krajské úrovni také příslušné krajské hygienické stanici.

Pro informace týkající se cestování do jednotlivých destinací nadále doporučujeme sledovat a řídit se pokyny a doporučeními uvedenými na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

V jednotlivých případech či podezřeních na výskyt koronaviru Covid-19 je možné obrátit se také na příslušné krajské hygienické stanice, viz odkazy níže.

 
2. 3. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

ŠAŠEK ŠOU

ŠAŠEK HUGO FUGO V MŠ U NÁS

83146460_832222890576923_571700588509659136_n.jpg83185350_626121738122085_1089740121911066624_n.jpg83277075_492850944704280_7159991656760999936_n.jpg83390223_830023980759137_2208526102622633984_n.jpg84270742_3079059285446748_5565914416001581056_n.jpg

 
31. 1. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

konec sběru papíru

KONEC SBĚRU PAPÍRU

 

TÍMTO DNEM KONČÍ SBĚR PAPÍRU, UŽ PROSÍME, NENOSIT.

DĚKUJEME ZA SPOLUPRÁCI

 
15. 1. 2020 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky

VESELÉ VÁNOCE.

vanocni-vetev.jpg

 

PF 2020

VESELÉ VÁNOCE A POHODOVÝ VSTUP DO NOVÉHO ROKU

PŘEJÍ ZAMĚSTNANCI MŠ REPUBLIKA, RUDOLECKÁ.

 
20. 12. 2019 | Rubrika: Aktuality MŠ nám. Republiky