Den matek

Milí rodiče,
blíží se druhá květnová neděle, letos připadne na 10.5. 2020 a bude patřit maminkám. V mateřské škole bychom s dětmi připravovali malé posezení s ukázkou a tvořením, které bychom věnovali rodině, která oslaví svátek 15.5. 2020

Svátek matek je vždy druhou neděli v květnu. První historická zmínka o tomto svátku sahá až do staré antiky. V Anglii se v 16. století slavila takzvaná Mateřská neděle (Mothering Sunday). V USA se první Den matek slavil ve Filadelfii v roce 1908 a roku 1914 byl již oficiálně vyhlášen jako den, kdy děti veřejně vyjadřují svou lásku a úctu svým matkám. V tento den maminky neuklízely, nevařily a nepracovaly, vše za ně udělaly jejich děti. V USA rovněž vznikl zvyk zdobit si v tento den oblečení květinou, nejčastěji karafiátem.

V Československu se o oslavy Dne matek zasloužila zejména dcera T. G. Masaryka Alice. První veřejná oslava u nás se konala roku 1923. V padesátých letech komunistický režim nahradil Den matek Mezinárodním dnem žen. Od devadesátých let minulého století je tradice Dne matek obnovena.

Možné aktivity s dětmi
- Povídejte si o tom, jaké to bylo, když byla maminka, tatínek, babička…malá a můžete si prohlédnout fotografie (z dětství, ze svatby, ze školy apod.) popřípadě nahrávky DVD .
- Malba rodiny temperou
- Pohádka o rodině- kdo neposlechl maminku, nebo tatínka…?Co se pak přihodilo..?
- Převyprávějte si s dětmi nějakou pohádku – Červená Karkulka, Smolíček, Budulínek
- zkuste s dětmi vytvořit nějakou loutku z těchto pohádek (nakreslit, vystřihnout…)
- Zacvičte si společně s dětmi, zkuste si házet míč horním obloukem
- zkuste společně uvařit nějaký pokrm- buchtu, salát, pomazánku apod.

article preview

Milí rodiče,

Možné aktivity s dětmi
- Malba rodiny temperou
- Zacvičte si společně s dětmi, zkuste si házet míč horním obloukem
- zkuste společně uvařit nějaký pokrm- buchtu, salát, pomazánku apod.