Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

KOŤÁTKA        

 stazeny-soubor.jpg

 

 

Rubriky

Charakteristika třídy

Příspěvků: 1

Příspěvky

Rozloučení s předškoláky

 
22. 6. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Barevné dny u nás ve třídě

 
22. 6. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Co se děje v trávě

Milí rodiče, téma na tento týden

Co+se+děje+v+trávě+-+hmyz+(1).odt

 
11. 5. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Den matek

Milí rodiče,
blíží se druhá květnová neděle, letos připadne na 10.5. 2020 a bude patřit maminkám. V mateřské škole bychom s dětmi připravovali malé posezení s ukázkou a tvořením, které bychom věnovali rodině, která oslaví svátek 15.5. 2020

Svátek matek je vždy druhou neděli v květnu. První historická zmínka o tomto svátku sahá až do staré antiky. V Anglii se v 16. století slavila takzvaná Mateřská neděle (Mothering Sunday). V USA se první Den matek slavil ve Filadelfii v roce 1908 a roku 1914 byl již oficiálně vyhlášen jako den, kdy děti veřejně vyjadřují svou lásku a úctu svým matkám. V tento den maminky neuklízely, nevařily a nepracovaly, vše za ně udělaly jejich děti. V USA rovněž vznikl zvyk zdobit si v tento den oblečení květinou, nejčastěji karafiátem.

V Československu se o oslavy Dne matek zasloužila zejména dcera T. G. Masaryka Alice. První veřejná oslava u nás se konala roku 1923. V padesátých letech komunistický režim nahradil Den matek Mezinárodním dnem žen. Od devadesátých let minulého století je tradice Dne matek obnovena.

 

Možné aktivity s dětmi
- Povídejte si o tom, jaké to bylo, když byla maminka, tatínek, babička…malá a můžete si prohlédnout fotografie (z dětství, ze svatby, ze školy apod.) popřípadě nahrávky DVD .
- Malba rodiny temperou
- Pohádka o rodině- kdo neposlechl maminku, nebo tatínka…?Co se pak přihodilo..?
- Převyprávějte si s dětmi nějakou pohádku – Červená Karkulka, Smolíček, Budulínek
- zkuste s dětmi vytvořit nějakou loutku z těchto pohádek (nakreslit, vystřihnout…)
- Zacvičte si společně s dětmi, zkuste si házet míč horním obloukem
- zkuste společně uvařit nějaký pokrm- buchtu, salát, pomazánku apod.

stazeny-soubor--1-.jpgstazeny-soubor--2-.jpgstazeny-soubor--6-.jpgstazeny-soubor--7-.jpgstazeny-soubor--9-.jpgstazeny-soubor--3-.jpgstazeny-soubor--4-.jpgstazeny-soubor--5-.jpgstazeny-soubor--8-.jpgstazeny-soubor--10-.jpgstazeny-soubor--11-.jpgstazeny-soubor--12-.jpgstazeny-soubor--13-.jpgstazeny-soubor--14-.jpgstazeny-soubor--15-.jpgstazeny-soubor--16-.jpgstazeny-soubor--17-.jpg 

 

 
5. 5. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Carodějnice

ČARODĚJNICE

Pálení čarodějnic - původ a historie

Pálení čarodějnic patří k doposud k velmi živým zvykům. Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. květen bývala jednou z magických nocí, kdy prý měly zlé síly větší moc než jindy. O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, kdy měly zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt četné poklady. A by se hledající před silami bránil, musel mít při sobě květ z kapradí, svěcenou křídu a další předměty. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat. Proto se této noci říká „ noc čarodějnic“

 

 

Čarodějnice.doc

 
28. 4. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

co dovedu, to předvedu

CO DOVEDU, TO PŘEDVEDU
20.4. -24.4. 2020
Dobrý den milí rodiče,
v nadcházejícím týdnu se můžete s dětmi zaměřit na jejich dovednosti,
co už umí, co více potrénovat, či na co se zaměřit a podobně.
Předškolním dětem se přiblížil zápis do školy, i když v trochu jiné podobě, jak tomu bylo v loňských letech. Děti se sice nedostaví k zápisu, ale potrénovat hlavičku, tělíčko i jiné dovednosti můžete s dětmi i doma popřípadě v přírodě.
Zde je pár typů, nápadů a her, na které se můžete zaměřit, a to nejen ti starší, ale i mladší děti.
Moc na Vás všechny myslíme, a věříme, že jste v pořádku. Děkujeme za zpětnou vazbu, kterou nám zasíláte na Facebookových stránkách, velmi nás těší, že se dětem věnujete i v takto nelehkých chvílích a posíláte foto i video. Všechny rodiče i dětičky zdraví vaše paní učitelky z koťátek

stazeny-soubor--1-.jpgstazeny-soubor--2-.jpgstazeny-soubor--3-.jpgstazeny-soubor--4-.jpgstazeny-soubor--5-.jpgstazeny-soubor--6-.jpgstazeny-soubor--7-.jpgstazeny-soubor--8-.jpgstazeny-soubor--9-.jpgstazeny-soubor--11-.jpgstazeny-soubor--12-.jpgstazeny-soubor--13-.jpgstazeny-soubor--14-.jpgstazeny-soubor--15-.jpgstazeny-soubor--16-.jpgstazeny-soubor.jpgstazeny-soubor--17-.jpg

 
21. 4. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Naše kočka strakatá, měla čtyři koťata

Naše kočka strakatá, měla čtyři koťata

Milí rodiče, v odkaze níže máte připravenou práci k tomuto týdnu.

Týdenní+plán+Naše+kočka+strakatá+... (3).odt

 
14. 4. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce
6.4.-10.4.2020

Průběžný cíl:

Milí rodiče,
v tomto týdnu si můžete s dětmi povídat o tom, že s
každým příchodem jara přicházejí i tradiční svátky oslavující nový život a všechno s ním spojené. Velikonoce.
Pro věřící se jedná o nejdůležitější svátky v roce, pro ostatní o milou tradici, která se předává z generace na generaci.
Mnoho lidí dodržuje jednotlivé zvyky, aniž by věděli, proč vlastně.

Můžete děti seznámit se znaky jara, tradicemi a zvyky v období Velikonoc.

Co vlastně znamenají tyto dny?

Květná neděle- Květná neděle připomíná příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. V tento den se světí kočičky a kostely se zdobí i dalšími jarními větvemi v upomínku zelených ratolestí, jimiž byl Ježíš vítán.

Modré pondělí- V tento den se kostely zdobily modrou látkou s tím, že by nikdo neměl pracovat. Dětem a studentům v tento den začínaly prázdniny.

Šedivé úterý- Šedivé úterý rovněž nemá z křesťanského hlediska žádný velký význam, je to však den, kdy by měly hospodyňky začít uklízet a vymést z koutů všechny pavučiny.

Škaredá středa- Škaredá středa je symbolem Jidáše, který zradil Ježíše Krista. V tento den by se neměl nikdo škaredit, jinak mu to prý zůstane.

Zelený čtvrtek- Zelený čtvrtek je prvním významnějším dnem ve Svatém týdnu. Začíná totiž tzv. triduum a připomíná se Ježíšova poslední večeře spolu s jeho zajetím. V tento den se začínalo řehtat řehtačkami, zatímco kostelní zvony utichly. Hospodyně vaří zelená jídla (špenát, kapustu…)

Velký pátek- Na Velký pátek byl Ježíš Kristus ukřižován. a Velký pátek se má držet půst a podle legendy se otevírají skryté poklady.

Bílá sobota- Bílá sobota je druhým dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě. Je to den rozjímání, nekonají se žádné liturgické obřady. Hospodyně o Bílé sobotě pečou mazance a beránky, chlapci pletou pomlázky.

Boží hod Velikonoční- Nikoliv v pondělí, ale ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Jedná se tedy o nejdůležitější den Velikonoc – Velkou noc. V tento den se chodilo do kostela, světilo se připravené jídlo a probíhalo bohaté hodování.

Velikonoční pondělí- Velikonoční pondělí už nepatří mezi křesťanské dny a tak se v tento den vykonávají ryze světské tradice. Chlapci chodí s pomlázkami koledovat, aby vyšlehali děvčata a vyhnali lenost a zajistili mládí děvčatům i po další rok.

 

Pohybová činnost

Motivační cvičení na zvířátka- se zvuky

  • napodobování zvířátek – lezení po čtyřech (beránek), skákání v podřepu (kuřátko), stoj spatný (slepička), skákání s oušky (zajíček)…

Děti znají i pohyb. Taneček- zajíček ve své jamce
https://www.youtube.com/watch?v=bwlKgtmjBEU

 
6. 4. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Velikonoce

Milí rodiče,

v tomto týdnu si můžete s dětmi povídat o blížících se svátcích jara Velikonocích, o velikonočních zvycích a tradicích.
Inspiraci na výzdobu, vyrábění a činnosti spojené s Velikonocemi najdete v příloze.
 
Mějte se hezky.
 
30. 3. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého

Probouzíme jaro

 

S dětmi si v tomto týdnu můžete povídat o proměnlivosti počasí a také o sluníčku, o jeho důležitosti.

Příroda se pomalu probouzí a rozkvétá , den se prodlužuje.

V prvních jarních dnech nás brzy ráno začínají probouzet jarní ptáci a po cestě do školky nás oslovují první květy jara, jako jsou sněženky, bledule a hlaváček jarní. Po nich velmi rychle přichází narcisky, fialky, tulipány…

Můžeme si všímat, jak ze svých úkrytů vylézá drobný hmyz – mravenci, broučci, včeličky.

Ovzduší se začíná pomalu oteplovat a kromě sluníčka na obloze můžou přijít také mraky.

 

motylci-1.jpgvcelicky-1.jpgvcelka-z-papiru--chlup.-dratku-1.jpgcviceni-joga-1.jpgbasen-beruska.jpgbasen-stonozka.jpgpostup-papirova-beruska-1.jpg

 
26. 3. 2020 | Rubrika: 5. třída KOŤÁTKA - Rudoleckého