Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. třída SLUNÍČKA - nám. Republiky

 SLUNÍČKA

                         slunicko1.gif

 

                           

 

Rubriky

Charakteristika třídy

Příspěvků: 1

Příspěvky

Den dětí u nás ve školce

 

Venku zvládáme všechno

 

A jsme zpátky ve školce

 

Den rodiny

Den rodiny

11.-15.5.2020

 

Milí rodiče a milá Sluníčka

Tento týden se spolu zaměříme na rodinu, 15.5. připadá na Mezinárodní Den Rodin a tak i my bychom si ve školce povídali s dětmi o rodině.

Procvičujte s dětmi rodinné vazby : kdo jsou členové naší rodiny- sourozenci, bratr, sestra, teta, babička, sestřenice, prarodiče… Děti mají opět k dispozici omalovánky, pracovní listy, básničku…

Ať děti namalují celou rodinu nebo portrét, zkuste si společnými silami vytvořit strom vaší rodiny, povídejte si o tom, proč je rodina důležitá, spočítejte kolik máte babiček a strýčků. Kdo je ve vaší rodině nejstarší a kdo nejmladší. Zahrajte si hru-jeden si myslí někoho z rodiny a ostatní hádají, kdo to je. Na otázky se smí odpovídat pouze ano nebo ne. Vyndejte staré rodinné fotky a prohlížejte si je všichni dohromady- děti budou mít jistě spoustu zvídavých otázek. Ukažte jim fotky, kde jsou malá miminka. Zavzpomínejte spolu na rodinnou dovolenou.

Mějte se sluníčkově a opatrujte se

 

Maminky svátek

Maminka má svátek…

4.5.-8.5.2020

Milí rodiče a milá Sluníčka

Tento týden bychom ve školce věnovali našim milovaným maminkám. V neděli oslaví všechny maminky svátek a to si moc zaslouží.

maminka+má+svátek.odt

 

Den Země

Den Země

27.4.-1.5.2020 
 
Milá Sluníčka a milí rodičové 
Připomeňme si tento týden, jak krásná a jak moc důležitá je naše planeta země. Z čeho se naše planeta skládá, má moře, hory, lesy, rybníky a poušťě...? Žijeme na ní my, lidé, ale také zvířátka a rostlinky a stromy... Naše planeta Země je moc důležitá a my ji musíme chránit. Jak ji můžeme pomoci ochraňovat? Třeba že třídíme odpad, šetříme vodou ( děti vám jistě rády zopakují naše třídní vodičkové pravidlo). Až půjdete s dětmi do přírody, ukažte a přibližte jim všechny ty krásy kolem nás. Veďme naše děti tak, aby měly přírodu a naši planetu rády. Zasaďte si třeba semínko a pozorujte, jak roste,  běžte do lesa a pokud uvidíte válející se odpadky, posbírejte je... atd 
Posíláme Vám několik tipů, jak si o naší planetě povídat, jak třídit odpad a jak ji mít rádi. 
Opatrujte se, držte se a dejte vědět, jak se vám daří v domácí karanténě a jak s dětmi trávíte volný čas, budeme moc rádi. Opět připomínáme, že máme Facobookovou skupinku Sluníčka-Republika, kde také najdete spoustu odkazů a nápadů pro dětičky.
Vodo, vodo, vodičko, 
pustím tě jen maličko. 
Umyji si ručičky, 
ušetřím ti kapičky. 
 
 
stazeny-soubor--1-.jpgstazeny-soubor--2-.jpgstazeny-soubor--3-.jpgstazeny-soubor--4-.jpgstazeny-soubor--5-.jpgstazeny-soubor--6-.jpgstazeny-soubor--7-.jpgstazeny-soubor--8-.jpgstazeny-soubor--9-.jpgstazeny-soubor.jpg
 
 

Život na dvorku

Život na dvorku

14.4.-24.4.2020

Velikonoce jsou za námi a vzhůru do nového pracovního týdne. Společně s jarní přírodou se také probouzí život na dvorku a my bychom si s dětmi ve školce právě o tom povídali. Možná některé děti mají domeček se dvorkem, některé navštěvují třeba babičku nebo dědečka o víkendech. Povídejte si doma s dětmi… Co/koho můžeme na dvorku najít? Jaká tam žijí zvířátka? V čem a jak bydlí, proč je vlastně chováme? Když jsou zvířátka nemocná, kdo o ně pečuje? Pokud máte možnost na nějaký dvorek s dětmi zajít, nechte je vše prozkoumat, pohladit si třeba králíka nebo telátko… Jaké to je? Mají srst? Kůži nebo snad peří…?

Vysvětlujte vazby, co nám dává kráva…?

Slepice – vejce, kuře

Kráva – mléko, telátko

Ovce – vlna, jehně…

Umí děti pojmenovat mláďata? Jehně, kůzle, hříbě…?

Zazpívejte si společně písničku Když jsem já sloužil …

(Vytleskáváme rytmus písně, využíváme obměn – tleskání, dupání, plácání do kolen atd.)

1. Když jsem já sloužil to první léto, vysloužil jsem si kuřátko za to. A to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.

2. Když jsem já sloužil to druhé léto, vysloužil jsem si kachničku za to. A ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.

3. ... husičku ... A ta husa chodí bosa, ...

4. ... vepříka ... A ten vepř jako pepř, ...

5. ... telátko ... A to tele hubou mele, ...

6. ... kravičku ... A ta kráva mléko dává, ...

7. …volečka … A ten vůl jako kůl, …

8. ... botičky ... A ty boty do roboty, ...

9. …děvčátko za to To děvčátko jak poupátko, … …… má panenka stele postel v komoře.

 

Pozorně poslouchejte zvuky zvířat a napodobujte je. (kdo má možnost, poslouchá v terénu, nebo pustíme doma video …) https://hry.rozhlas.cz/webik/zvukohrani/detail/14

Hrajte spolu hry : zvířátkové pexeso, Uhádni kdo jsem?- Dělejte zvuky, dítě hádá, co/kdo jste? ( koza nebo třeba tractor…)

Představ si a předveď: jak jedeš na koni, chodíš jako slepička, řídíš traktor, dojíš krávu…

Nezapomeňte, že naše třída Sluníček má skupinu na Facebooku Sluníčka-Republika.

Opatrujte se užívejte sluníčka

 

Hody, hody… aneb Velikonoce jsou tu

 

Hody, hody… aneb Velikonoce jsou tu

6.4-10.4.2020

Rok se s rokem sešel a jsou tu opět svátky jara – Velikonoce.

I když asi letos budou tak trochu jiné, zkusme je dětem připravit hezké a veselé. Holčičky si doma zdobí vajíčka a vyrábí výzdobu, chlapci s tatínkem nebo třeba se strejdou pletou pomlázku a těší se, až půjdou na koledu. U každého probíhají přípravy jinak.

Zkuste si doma s dětmi popovídat, co jsou Velikonoce, proč je slavíme. Vyrobte si hezkou výzdobu, upečte velikonočního beránka a nebo třeba mazanec. Zkuste letos obarvit vajíčka „podomácku“ bez kupovaných barviček na vajíčka. (pár tipů najdete níže). Naučte se nějakou velikonoční básničku. Vyhlaste si doma soutěž o nejhezčí velikonoční výrobek.

I pro tento týden jsme připravily náměty a inspirace ke tvoření, malování, povídání…

Paní učitelky ze Sluníček přejí všem Krásné Velikonoce!

 

PŘÍRODNÍ BARVY na vajíčka

HNĚDOČERVENÁ

-odvar z cibulových slupek

Vejce dejte do studeného, silného a dobře rozleželého vývaru přes noc a druhý den v této barvě uvařte. Nebo připravte vývar ze slupek a v něm pak obarvěte už uvařená vejce.

ČERVENÁ

-odvar z mořeny barvířské

Tato bylina se dříve právě k účelům barvení pěstovala ve vesnických zahrádkách.

HNĚDAVÉ ODSTÍNY

-docílíte jich odvarem ze sena. Krásně hnědou barvu dá směs sena, jarního žita, dubové kůry a praženého kořene čekanky.

ŽLUTÁ

-šafrán, kurkuma

ZELENÁ

-zelená vajíčka získáte vařením petrželové nati nebo kopřiv

ČERNÁ

-dávné kouzelnice ji získávaly vařením vajec ve šťávě z kyselého zelí a rezavých hřebíků

RŮŽOVÁ

-syrová červená řepa

TIP: obarvaná vejce potřete jemným hadříkem a sádlem pro krásný lesk

 

Slepička.odt

stazeny-soubor--7-.jpgstazeny-soubor--1-.jpgstazeny-soubor--2-.jpgstazeny-soubor--3-.jpgstazeny-soubor.jpg

 

 

Slunce svítí, roste kvítí2


Slunce svítí, roste kvítí
30.3.- 3.4.2020
Jaro je v plném proudu a Velikonoce už nám pomalu klepou na dveře. Ale než se všichni vrhneme na velikonoční tvoření zajíčků, slepiček nebo malování a zdobení vajíček, zkusme si doma s dětmi popovídat o tom, co všechno se na jaře děje. Mluvte o květinách a jejich barvě či vůni. Jak taková květina vlastně roste, odkud se vzala? Nechte je shlédnout pohádku Křemílek a Vochomůrka – Jak sadili semínko. Nechte děti zalít květiny za oknem nebo na zahradě. Povídejte si o počasí, změně zimního času za letní. Hrajte doma hry s barvami, tvary nebo zkoušejte slova začínající písmenem...

Předškoláčci mohou využít pracovní listy. Můžete vytvořit kočičky ve váze pomocí otisků prstů -viz obrázek. Obarvěte si těstoviny a navlékejte je jako korálky na šňůrku či tkaničku od bot. Přečtěte dětem krátký jarní doplňovací příběh. A trénujte s dětmi naše třídní „srdíčkové pravidlo“ :
My jsme hravá sluníčka, velká a ne maličká. Máme se to všichni rádi a jsme spolu kamarádi.
Nezapomeňte také, že máme založenou novou sluníčkovou facebookovou skupinu Sluníčka- Republika, tak se přidejte do týmu. A podělte se s námi o fotografie, jak prožíváte domácí karanténu.
Opatrujte se a užívejte jarních paprsků, jak jen to je možné...

 

Slunce svítí, roste kvítí

Klikni na odkaz výše ,,Slunce svítí, roste kvítí" a najdeš spoustu zajímavých věcí, o kterých bychom si společně povídali ve školce.